Wśród członków polskiej diaspory znaleźć można wiele osób, które dzięki swym umiejętnościom, wiedzy, doświadczeniu oraz ciężkiej pracy osiągnęli za granicą znaczące sukcesy i wnieśli swój wkład w postęp naukowo-techniczny. Poniżej przedstawiamy sylwetki kilku z nich. Czas zatem zmienić stereotypowy obraz „Polaka – emigranta”, który często jest kojarzony z pracą ciężką, aczkolwiek nie wymagającą specjalnych kwalifikacji, predyspozycji czy umiejętności.

Mieczysław Bekker (1905-1989) inżynier, naukowiec, autor prac w dziedzinie teorii pojazdów terenowych.

Inżynier, naukowiec, autor prac w dziedzinie teorii pojazdów terenowych. Uczestnik kampanii wrześniowej. W 1943 roku wstąpił do armii kanadyjskiej, w 1956 wyjechał z Kanady do USA. Był profesorem na Uniwersytecie w Michigan i dyrektorem Instytutu Badań koncernu samochodowego General Motors. Jego zespół zaprojektował pojazd księżycowy LunarRovingVehicle (LRV), użyty przez NASA w programie kosmicznym Apollo. Był autorem rozwiązań technicznych, które zapewniały poruszanie się LRV po księżycowej powierzchni.

Jacek Tramiel (wł. Jacek Trzmiel) (1928 - 2012), przedsiębiorca.

Wojnę spędził w getcie żydowskim w Łodzi. W 1947 roku wyemigrował do USA. W 1955 roku założył firmę produkującą maszyny do pisania Commodore, która z czasem zaczęła produkować kalkulatory, a potem komputery domowe. W 1982 roku powstał słynny mikrokomputer Commodore 64, sprzedany w ponad 20 milionach egzemplarzy. W 1984 opuścił Commodore i wykupił firmę Atari, konkurencyjnego producenta mikrokomputerów. Zbudował cieszące się popularnością modele Atari 65XE czy Amiga.

Susan Wojcicki (1968), ekonomistka i przedsiębiorczyni.

Od 2014 roku kieruje serwisem YouTube. Jest córką Stanley’a Wojcickiego, profesora fizyki na Uniwersytecie Stanforda. Jej dziadkiem był Franciszek Wójcicki, polski prawnik i działacz ruchu ludowego, poseł na Sejm Ustawodawczy. Była jedną z pierwszym osób zatrudnionych w Google, w której na kierowniczych stanowiskach pracowała przez 12 lat. Posiada polskie obywatelstwo. Jej siostra Ann, jest biologiem i właścicielką firmy biotechnologicznej 23andMe.

Steve Wozniak (1950), inżynier i programista, niekwestionowany autorytet świata komputerów.

W 1976 roku wraz ze Stevem Jobsem założył firmę Apple, w której pracował do 1985 roku. Konstruktor pierwszych komputerów osobistych Apple I i Apple II. Odznaczony przez prezydenta Stanów Zjednoczonych nagrodą National Medal of Technology. Pomysłodawca Electronic Frontier Foundation, organizacji wspierającej wolności obywatelskie w cyfrowym świecie. Filantrop. Wspiera projekty edukacyjne. Prawnuk polskich emigrantów.

Copyright Ⓒ2018 Muzeum Emigracji w Gdyni. All Rights Reserved.

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.